wtorek, 16 września 2014

Władcy Azteków

Aztekowie to niewielkie plemię, które jako ostatnie dotarło na Płaskowyż Meksykański.  Dobrze zorganizowani i bitni z czasem opanowywali coraz to większe obszary tej krainy. Apogeum ich świetności to XV wiek. Aztekowie nie stworzyli państwa w znaczeniu europejskim, trudno tu też mówić o typowej dynastii. Była to raczej rodzaj federacji z silnie niezależnymi plemionami na których czele stała rada plemienna.
Mianem władców azteckich określamy tu przedstawicieli plemienia Azteków noszących tytuł tlatoani. Tlatoani był wybierany przez możnych i sprawował swą funkcję dożywotnio. Pierwszym noszącym ten tytuł był Acamapichtli władca Tenochtitlan, z czasem głównego ośrodka miejskiego federacji azteckiej i największego miasta Ameryki przed Kolumbem. Jego potomkowie dzierżyli przez kolejne dziesięciolecia tytuł tlatoani.
Najintensywniejszy okres podbojów zbiega się w czasie z powstaniem tzw. trójprzymierza pomiędzy Tenochtitlan, Texcoco i Tlacopan. Tytuł najwyższego władcy nosił wówczas Itzcoatla. W połowie XV wieku Aztekowi dotarli do wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, a pod koniec stulecia osiągnęły przesmyk Tehuantepec, rzekę Panuco i Gwatemalę. Z podbojami związane są nazwiska kolejnych władców azteckich, a najwybitniejsi z nich to Montezuma I, Axajacatl i Montezuma II.
Ten ostatni jest też najpowszechniej znanym władcą azteckim. Za jego panowania zjawił się w Tenochtitlan hiszpański konkwistador Cortez i doprowadził ostatecznie do upadku Imperium Azteckiego. Mimo wysokiej kultury umysłowej plemion prekolumbijskich, zwłaszcza w dziedzinie astronomii, matematyki, budownictwa i sztuki, nie miały one żadnych szans w starciu z uzbrojonymi w żelazną broń i proch Europejczykami. W ciągu roku walk i epidemii ospy zrzuconych z urzędu zostało trzech kolejnych tlatoani.
Cortez dzięki federacyjnej specyfice państwa (niezależne plemiona) i zbiegowi okoliczności (wierzenia w powrót jednego z bóstw azteckich) w ciągu 5 lat opanował terytorium państwa azteckiego. Ostatni z tlatoani został zamordowany przez Hiszpanów w 1525 roku. Dziedziczką majątku Montezumy została jego córka Techichipotzin ochrzczona jako Izabela. Miała pięciu mężów, w tym trzech Hiszpanów i urodziła siedmiu synów.

Drzewo genealogiczne władców Azteków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz