Początki rodu Juliuszów (gens Julia) nie są znane, giną w mrokach przeszłości. Sam Cezar w jednej ze swoich mów wywodzi ów ród z jednej strony od samej bogini Wenus, z drugiej zaś od Eneasza. Juliusze byli jednym patrycjuszowskich rodów rzymskich. Kariery ich członków nie różniły się wielce od innych patrycjuszy. Można nawet rzec, że byli przeciętnym rodem. Do szczytu potęgi dotarli dopiero za sprawą Juliusza Cezara.
Rodowy cognomen Cezar także ma nieznane pochodzenie. Niewiadomo który przodek i z jakiej przyczyny przyjął go po raz pierwszy. Pojawiła się z czasem legenda wspominająca o bohaterskim czynie jednego z Juliuszów w czasie I Wojny Punickiej. Miał on się odznaczyć w walce z kartagińskimi słoniami. Zwycięskiemu Juliuszowi miano nadać przydomek Caesar co w języku fenickim znaczy słoń. Owy bohater żyć miał około roku 250 p.n.e. i nosić imię Lucjusz.
Pierwszym przedstawicielem rodu oficjalnie odnotowanym w historii jest Sekstus Juliusz Cezar. Był on pretorem w roku 208 p.n.e. Kolejni członkowie rodu nie osiągali raczej błyskotliwych sukcesów politycznych. Do godności konsula dotarli Sekstus Juliusz Cezar II (157 p.n.e.), Lucjusz Juliusz Cezar III (90 p.n.e.), Sekstus Juliusz Cezar III (91 p.n.e.) oraz Lucjusz Juliusz Cezar IV (64 p.n.e.) . Rodzina znalazła się za to w trudnej sytuacji politycznej. Jej dwie linie spowinowaciły się z dwoma różnymi obozami. W pierwszym byli zwolennicy Sulli, w drugim poplecznicy Mariusza. Wielu przedstawicieli rodu postradało życie w walkach pomiędzy oboma klanami.
Juliusz Cezar sięgnął szczytów kariery politycznej i wojskowej. Dopomogły mu w tym układy z innymi politykami (triumwirat) i sukcesy militarne. Po najwyższą władzę w Rzymie sięgnął ostatecznie dzięki pokonaniu swoich wrogów na polu bitwy. Jego naturalny syn Cezarion zasiadł na tronie Egiptu. Syn adoptowany osiągnął jeszcze więcej niż sam Cezar. Oktawian August został rzymskim cesarzem, faktycznym władcą ogromnego Imperium Rzymskiego. Od niego zaczyna się też nowa dynastia.
[Piotr Matan]
Bibliografia:
G. Walter, Cezar, Warszawa 1983
J. Bocheński, Boski Juliusz, Warszawa 2009
Dictionary of Greek and Roman Biography and Mythology, William Smith, Editor.
Drzewo genealogiczne Rodu Juliuszów
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz